SZÓSTA NIEDZIELA WIELKANOCY 9 maja 2021

 1. Świętowanie niedzieli to świętowanie obecności Jezusa Zmartwychwstałego wśród nas. Oddał życie, aby nas zbawić, abyśmy mieli życie. Jego ofiara wymaga naszej odpowiedzi, dlatego zachęcajmy się nawzajem do autentycznego życia wiarą na co dzień. Tak żyły pierwsze wspólnoty. Trwajmy w radości Wielkiej Nocy.
 2. Przez cały maj codziennie w dni powszednie nabożeństwo majowe o 17.30, a w niedzielę o 16.30.W szczególny sposób zapraszamy na te nabożeństwa kandydatów do bierzmowania z klas siódmych. Jest to jeden z elementów przygotowania do tego sakramentu.
 3. Kościół w Polsce, zgodnie z wielowiekową tradycją, zachowuje i kontynuuje zwyczaj poświęcenia pól w okresie wzrostu i dojrzewania roślin, będących dla człowieka pokarmem i źródłem utrzymania. Zapraszamy na Msze Św. o godz. 18.00 z racji poświęcenia pól – udział we wspólnej Eucharystii jest zaproszeniem Chrystusa do naszej miejscowości, naszego domu i naszej rodziny prosząc aby Chrystus uświęcał nas i nasze życie: Wtorek – Ławki, Środa – Turze Rogi, Czwartek – Gołaszyn, Piątek – ul. Zimna Woda, Leśna, Wójtostwo i Zapowiednik; Msza Św. w Biardach, w kaplicy, we wtorek o godz. 17.15
 4. W najbliższy czwartek, 13 maja, wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej i kolejna rocznica zamachu na Jana Pawła II w 1981 r. Po Mszy Św. o godzinie 18.00 różaniec fatimski i procesja wokół krzyża misyjnego. W tym dniu również Msza Św. Koła Przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie.
 5. W piątek spowiedź rodziców i dzieci pierwszokomunijnych. W najbliższą sobotę, 15 maja, uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Otoczmy dzieci i ich rodziny serdeczną modlitwą.
 6. Także w piątek rozpoczniemy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Módlmy się, by w każdym z nas Bóg odnowił dary i charyzmaty.
 7. 19.03. br. w piątą rocznicę adhortacji apostolskiej AmorisLaetitia o pięknie i radości miłości w rodzinie, papież Franciszek otworzył Rok Rodziny, który zakończy się 26 czerwca 2022 r. podczas 10. Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie. Z tej racji przygotowaliśmy dla małżonków i rodzin szereg różnych inicjatyw. Jedną z nich jest Rodzinna Niedziela, która odbędzie się 16.05.2021 r. w naszej parafii. Zapraszamy na godz.16.00 W programie przewidziana jest katecheza, adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością spowiedzi oraz Eucharystia w intencji rodzin. Szczegóły na plakacie. W tym dniu o godz. 17.00 Msza Św. w int. rodziców dzieci utraconych.
 8. Łukowski Ośrodek Kultury i Parafia NMP Matki Kościoła w Łukowie zapraszają na koncert IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej 16.05.2021 na godzinę 19.00. ul.Ks. Jerzego Popiełuszki 11 w Łukowie.
 9. Grupa Modlitwy św. o. Pio serdecznie zaprasza wszystkie rodziny do włączenia się w inicjatywę Wieczerników Różańca Rodzinnego rozpowszechnianą przez Wspólnotę Guadalupe. W naszej Parafii jest prowadzone przygotowanie duchowe, które pomoże nam podjąć decyzję i przygotować chętne rodziny do włączenia się w Wieczernik. Wieczernik Różańca Rodzinnego polega na tym, by codziennie razem, przynajmniej we dwie osoby w rodzinie pomodlić się częścią różańca w intencjach rodziny, kapłanów oraz tych, które przekazuje nam Matka Boża. Jeśli już ktoś odmawia część różańca wtedy wystarczy dodać te intencje. Żyjemy w czasach w których szatan szczególnie atakuje rodzinę, dlatego wierni wezwaniu Matki Bożej, która w swoich objawieniach zachęca nas do codziennego odmawiania różańca, włączmy się w tę inicjatywę. Hasło, które przyświeca Wieczernikom, to: „Rodzina, która modli się zjednoczona, zjednoczona pozostaje”.
  Program przygotowania do Wieczerników to: przez dwie najbliższe niedziele o godz. 10.30 będą głoszone kazania dotyczące zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi oraz modlitwy różańcowej w rodzinach, adoracje Najświętszego Sakramentu i Msze Święte w intencji Wieczernika Różańca Rodzinnego. W tej intencji we wtorek o godz. 18.00 Msza św. a po niej odmówimy różaniec. Zapraszamy aby osoby chore ofiarowały swoje cierpienie a wspólnoty parafialne swoją modlitwę w intencji przygotowania. Wszystkie zaś rodziny zachęcamy aby przystąpiły do tego dzieła.
  Decyzję trzeba podjąć do 22 maja. Tego dnia do naszej parafii przyjedzie Wspólnota Guadalupe i Rodziny Guadalupiańskie. Wówczas o godz.18:00 będzie odprawiona Msza św., odbędzie się zawierzenie rodzin parafii Niepokalanemu Sercu Maryi, specjalne błogosławieństwo dla rodzin, które włączą się w inicjatywę Wieczernika Różańca Rodzinnego oraz Oratorium o św. Józefie, które zwieńczy czas tych kilkunastu dni przygotowania. Szczegóły na plakatach.
 10. Po wielu przeciwnościach i odkładanych terminach pan Dariusz Gurtat ukończył zamykany konfesjonał – dziękuję wszystkim ofiarodawcom.
 11. W imieniu osób potrzebujących z naszej parafii bardzo serdecznie dziękujemy firmie Agro Top z Gręzówki za ofiarowanie do naszego punktu charytatywnego 450 słoików smalcu.
 12. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odszedł: Jan Sobora
 13. W tym tygodniu patronuje nam:
  – w piątek 14 maja – św. Maciej, apostoł, wybrany przez apostołów do ich grona, zajął miejsce Judasza.

 

PIĄTA NIEDZIELA WIELKANOCY 2 maja 2021

 1. Kościół jest wspólnotą zakorzenioną w Chrystusie, który jest krzewem winnym, a my jesteśmy latoroślami. Warto uświadamiać sobie tę ewangeliczną prawdę i świadczyć o niej swoim życiem. A każde uczestnictwo w Eucharystii jest nieustannym wzrastaniem w miłości.
 2. Dzisiaj witamy w naszej wspólnocie parafialnej ks. dk. Łukasza Wirtka, który będzie odbywał praktykę duszpasterską.
  Dziś po Mszy o godz. 10.30 w czerwonym budynku pierwsza katecheza chrzcielna dla rodziców i rodziców chrzestnych.
 3. Rozpoczęliśmy maj, miesiąc poświęcony szczególnej czci Matki Bożej. Każdego dnia zapraszamy na nabożeństwo majowe o godzinie 17.30 a w niedzielę o 16.30. W szczególny sposób zapraszamy na te nabożeństwa kandydatów do bierzmowania z klas siódmych. Będzie to jeden z elementów przygotowania do tego sakramentu.
 4. Jutro, 3 maja, uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki naszego narodu. Przez lata ta uroczystość jednoczyła nas wokół sanktuarium jasnogórskiego, o którym św. Jan Paweł II, powiedział że tam bije serce naszego narodu. Maryja króluje nam od wieków i nigdy nie zawiodła pokładanej w Niej nadziei, czego świadectwem są wota wdzięczności. Tego dnia Msze w kościele o godz. 7.00. 9.00. 12.00 i 18.00. Na Mszy Św. o godz. 12.00 będziemy modlić się za tegorocznych maturzystów.
 5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Na Mszy Świętej o 18.00 pomodlimy się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Po Mszy spotkanie Akcji Katolickiej.
 6. W pierwszy piątek miesiąca okazja do Komunii Świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Jezusa. Spowiedź od godz. 17.30
 7. Pierwsza Komunia Św. w naszej parafii odbędzie się 15 i 22 maja (w sobotę).
 8. W przyszłą niedzielę zapraszamy do Parczewa na Diecezjalny Dzień Rodziny – szczegółowy program na plakacie.
 9. Grupa Modlitwy św. o. Pio serdecznie zaprasza wszystkie rodziny do włączenia się w inicjatywę Wieczerników Różańca Rodzinnego rozpowszechnianą przez Wspólnotę Guadalupe i Rodzin Guadalupiańskich. W naszej Parafii będzie prowadzone przygotowanie duchowe, które pomoże nam podjąć decyzję i przygotować chętne rodziny do włączenia się w Wieczernik. Wieczernik Różańca Rodzinnego polega na tym, by codziennie razem, przynajmniej we dwie osoby w rodzinie pomodlić się częścią różańca w intencjach rodziny i kapłanów. Żyjemy w czasach w których szatan szczególnie atakuje rodzinę, dlatego wierni wezwaniu Matki Bożej, która w swoich objawieniach zachęca nas do codziennego odmawiania różańca, włączmy się w tę inicjatywę. Hasło, które przyświeca Wieczernikom, to: „Rodzina, która modli się zjednoczona, zjednoczona pozostaje”.
  Program przygotowania do Wieczerników to: przez dwie najbliższe niedziele o godz. 10.30 będą głoszone kazania dotyczące zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi oraz modlitwy różańcowej w rodzinach, adoracje Najświętszego Sakramentu i Msze Święte w intencji Wieczernika Różańca Rodzinnego (daty podamy za tydzień). Zapraszamy aby osoby chore ofiarowały swoje cierpienie a wspólnoty parafialne swoją modlitwę w intencji przygotowania. Wszystkie zaś rodziny zachęcamy aby przystąpiły do tego dzieła.
  Decyzję trzeba podjąć do 22 maja. Tego dnia do naszej parafii przyjedzie Wspólnota Guadalupe i Rodziny Guadalupiańskie. Wówczas o godz.18:00 będzie odprawiona Msza św., odbędzie się zawierzenie rodzin parafii Niepokalanemu Sercu Maryi, specjalne błogosławieństwo dla rodzin, które włączą się w inicjatywę Wieczernika Różańca Rodzinnego oraz Oratorium o św. Józefie, które zwieńczy czas tych kilkunastu dni przygotowania.
 10. W ubiegłą niedzielę była przeprowadzona zbiórka na WSD w Siedlcach – 6740 zł Bóg zapłać. Dziękuję za ofiary „kolędowe” – 300 zł.
 11. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: Jolanta Bisek i Janina Gomółka
 12. W tym tygodniu patronują nam:
  – w poniedziałek 3 maja – Najświętsza Maryja Panna, Królowa Polski, główna patronka Polski;
  – we wtorek 4 maja – św. Florian (ok. 250-ok. 304), żołnierz, męczennik, patron strażaków;
  – w czwartek 6 maja – święci apostołowie Filip (†I w.) i Jakub (†62);
  – w sobotę 8 maja – św. Stanisław (między 1034 a 1040-1079), biskup i męczennik, główny patron Polski.

 

 

CZWARTA NIEDZIELA WIELKANOCY  25 kwietnia 2021

 1. Przeżywamy dziś Niedzielę Dobrego Pasterza, która rozpoczyna kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Nasz Pan, Jezus Chrystus, nazywa siebie dobrym pasterzem, który zna swoje owce po imieniu i oddaje za nie życie. Potrzebujemy wciąż nowych ludzi, którzy tak jak Chrystus podejmą w Kościele służbę głoszenia słowa i sprawowania sakramentów. Przed błogosławieństwem i w ciągu całego tygodnia zapraszamy do wspólnej modlitwy w tej intencji.
 2. W czwartek nowenna do Świętego Michała Archanioła o godzinie 17.45.
 3. Od 1 maja 2021 roku ks. bp. Kazimierz Gurda skierował do naszej parafii  
  dk. Łukasza Wirtka  na  posługę duszpasterską.                                                                  
 4. W najbliższą sobotę rozpocznie się maj, miesiąc poświęcony szczególnej czci Matki Bożej. Każdego dnia o 17.30 zapraszamy na nabożeństwa majowe, w niedzielę nabożeństwo majowe o 16.30. W pierwszą sobotę miesiąca okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi wszelkie grzechy i znieważenia. W tym dniu różaniec połączony z nabożeństwem majowym o godz. 17.10.
  W tym dniu również „Różaniec Męski” z parafii Świętego Brata Alberta do Kolegiaty – szczegóły na plakacie.
 5. W przyszłą niedzielę po Mszy o godz. 10.30 w czerwonym budynku katecheza przed chrztem dla rodziców i rodziców chrzestnych. Szczegóły dotyczące przygotowania do tego sakramentu zamieszczone są na stronie internetowej.
 6. Pragnę serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę i do skarbonek, na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza swoim błogosławieństwem waszą hojność. Dziękuję za ofiarę – 3000 zł, w skrzynkę na intencje do Świętego Jana Pawła II było włożonych 5 kopert z intencją na leczenie „Kostka” łączna suma – 27 tysięcy złotych – Bóg zapłać.
 7. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: Marian Łukasik, Maria Bas i Witold Gnatiuk
 8. W tym tygodniu patronuje nam:
  – w czwartek 29 kwietnia – św. Katarzyna Sieneńska (1347-1380), dziewica i doktor Kościoła, patronka Europy

 

TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY  18 kwietnia 2021

 1. Jesteśmy Kościołem pielgrzymującym w drodze do niebieskiej ojczyzny. Chrystus gromadzi nas na uczcie eucharystycznej, wyjaśnia nam pisma, w sakramentalnych znakach sam staje się pokarmem, byśmy nie ustali w drodze. W rozpoczynającym się Tygodniu Biblijnym prośmy Pana Jezusa szczególnie o to, aby pozwolił nam jeszcze bardziej ukochać i zrozumieć Pismo Święte. Wygospodarujmy w tym tygodniu nieco więcej czasu, abyśmy mogli sięgać po Biblię.
 2. Nasi lektorzy przygotowali fragmenty z Pisma Świętego Nowego Testamentu. Można je zabrać przed wyjściem z kościoła, żeby codziennie je rozważać i uczynić z nich inspirację do osobistej modlitwy.
 3. W środę spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Św. o godz. 19.00 w kościele
 4. W czwartek nowenna do Świętego Jana Pawła II o godz. 17.45.
 5. W piątek uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Główne uroczystości odbędą się w Gnieźnie. W tym dniu podziękujemy Bogu za dzieło ewangelizacji nie tylko naszych rdzennych ziem, którego dokonał św. Wojciech. W tym dniu możemy spożywać potrawy mięsne.
  W piątek również spotkanie z ojcem Pio i Jego duchowością. Zapraszamy Grupę Modlitwy i wszystkich chętnych. O godz. 17.30 przez wstawiennictwo świętego będziemy przedstawiać Panu Bogu intencje zapisane na kartkach a o godz. 18 Msza św.
 6. W sobotę po Mszy świętej wieczorowej – spotkanie modlitewne Strażników Kościoła
 7. Przyszła niedziela zwana Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczyna Tydzień Modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Taca w całej diecezji na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego.
  W tym dniu różaniec w intencji dzieci nienarodzonych o godzinie 16.30.
 8. W ubiegłą niedzielę została przeprowadzona zbiórka na Caritas – 6380 zł.
 9. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: Antoni Gomółka, Krystyna Grochowska, Andrzej Blat, Leszek Izdebski i Henryk Smyk

 

DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCY 11 kwietnia 2021CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

 1. Druga niedziela Wielkanocy jest obchodzona jako Niedziela Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus dał grzesznikom święto Miłosierdzia jako ostatnią deskę ratunku. Z dobrze odprawioną spowiedzią i Komunią Świętą, przyjętą w tym dniu, jest związana obietnica zupełnego odpuszczenia win i kar. To także patronalne święto Caritasu, które rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia. Doświadczamy nieustannie miłosierdzia Bożego, dlatego możemy uczyć się być miłosiernymi dla braci i sióstr. Ojciec Święty Jan Paweł II zachęcał nas tymi słowami: „Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście!
 2. Dzisiaj o 15, w godzinie miłosierdzia, zapraszam do wspólnej modlitwy Koronką do miłosierdzia Bożego. Bóg nieustannie nas zaskakuje swoim miłosierdziem, okazywanym nam w przeróżny sposób. Niech nasza modlitwa będzie wyrazem naszej wdzięczności.
 3. W środę 14 kwietnia będziemy obchodzili święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej w 2019 r. Odnosi się ono do przyjęcia chrztu, a tym samym wiary w Boga Trójjedynego, przez księcia Mieszka I i jego dwór, co miało ogromne znaczenie dla procesu tworzenia się naszej państwowości. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej pomocy przed Mszą Św. wieczorową o godzinie 17.45.
 4. W sobotę zapraszamy na godzinę 18.00 Kręgi Maryjne.
 5. Przyszła niedziela będzie obchodzona jako Niedziela Biblijna, która rozpocznie następujący po niej Tydzień Biblijny.
 6. Wspólnota rodziców dzieci utraconych zaprasza na Mszę Św. w przyszłą niedzielę o godz. 17.00.
 7. W przyszłą niedzielę zapraszamy również na akcję poboru krwi, która odbędzie się w oddziale terenowym regionalnego centrum krwiodastwa i krwiolecznictwa przy ul. Staropijarskiej 3 (budynek Łuksji, 3 piętro wejście od ul. Spółdzielczej) w godz. 11.00-15.00
 8. Dziękuję za ofiary na KUL i szkoły katolickie w naszej diecezji – 6740 zł.
 9. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: Ryszard Chruściel i Jerzy Przeździak

 

 

PONIEDZIAŁEK W OKTAWIE WIELKANOCY 5 kwietnia 2021

Radość Wielkiej Nocy nadal w nas trwa. Chcemy jak niewiasty idące do grobu, by namaścić ciało Jezusa, odkryć ponownie, że On zmartwychwstał, i tę radość ponieść w świat, dzielić się nią ze wszystkimi. Chrystus zmartwychwstał, śmierć nie ma już nad Nim władzy. Zmartwychwstał i my zmartwychwstaniemy!

 1. Dzisiejszymi ofiarami na tacę wspieramy KUL i szkoły katolickie w Polsce.
 2. Jeszcze raz pragnę podziękować wszystkim, dzięki którym liturgia Triduum Paschalnego i poranka wielkanocnego miała taką oprawę. Szczególnie dziękuję wszystkim, którzy zadbali o najdrobniejsze szczegóły, o całe zaplecze. Zawsze możemy liczyć na pełne zaangażowanie liturgicznej służby ołtarza wraz ze scholą rodzinną. Niech Zmartwychwstały spotka was na drodze waszego życia jak uczniów zmierzających do Emaus.
 3. Dzisiaj dziękujemy dk. Kacprowi Osakowi za czas jego praktyki duszpasterskiej w naszej parafii.
 4. W piątek, z racji oktawy Zmartwychwstania Pańskiego, możemy spożywać pokarmy mięsne.
 5. Dziękuję za dekorację na święta dla pani Beaty Baran i Akcji Katolickiej. Dziękuję wszystkim, którzy pomagali panu kościelnemu w pracach porządkowych.
 6. Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda podczas Mszy Św. Krzyżma sprawowanej w Katedrze Siedleckiej podał bardzo radosną wiadomość – ogłosił, że nasz Ksiądz Proboszcz Jerzy Cąkała otrzymał godność Kanonika Kapituły Kolegiaty Łukowskiej. Tytuł Kanonika jest pochwałą za dotychczasową pracę kapłańską i dostrzeżeniem kapłańskich zalet. Serdecznie gratulujemy naszemu wielebnemu księdzu Kanonikowi oraz życzymy wielu Łask Ducha Świętego, sił i zdrowia w codziennej, trudnej posłudze kapłańskiej oraz owocnej pracy dla dobra naszej Parafii i Kościoła.
 7. W ostatnim tygodniu Pan powołał do wieczności: śp. Renatę Stępkowską, Irenę Szyndler, Marka Wolińskiego i Katarzynę Domańską.

 

 

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ  28 marca 2021

 1. Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania. Poświęcenie palm na każdej Mszy św.
 2. W naszym kościele, kaplicy, korytarzach po nowych rozporządzeniach może przebywać 40 osób. Od jutra do środy włącznie w kancelarii parafialnej w godzinach od 16.00 do 18.00 będzie można odebrać grupowe zdjęcia z bierzmowania.
 3. Dzisiaj przed kościołem dzieci i rodzice ze społeczności niepublicznego Przedszkola Sióstr Miłosierdzia przy ul. Stodolnej rozprowadzają własnoręcznie zrobione palmy i ozdoby świąteczne.
 4. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.
 5. W poniedziałek odwiedzimy chorych od godziny 9.00.
  W poniedziałek nowenna za wstawiennictwem św. Michała Archanioła o godz. 17.45
 6. W środę zapraszamy na godzinę 8.00 chętne panie do pomocy sprzątania kościoła.
 7. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę” za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Liturgia tej Mszy św. w naszym kościele rozpocznie się o godzinie 18.00.  Adoracja w kościele do godziny 23.00.
 8. Wielki Piątek – pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa. O godz. 15 (w godzinie miłosierdzia) droga krzyżowa. W tym dniu nie sprawujemy Eucharystii. Obowiązuje post ścisły. Liturgię rozpoczniemy o godz. 18.00. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godziny 23.00. Tego dnia przypada rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Pamiętajmy, że papież i jego nauczanie to dar, którego nam, Polakom, nie wolno zmarnować
 9. Wielka Sobota – dzień, w którym Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważa mękę i śmierć Chrystusa, Jego zstąpienie do otchłani, a także oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. Adoracja Pana Jezusa w grobie od godziny 7.00 do 19.30. Święcenie pokarmów w kościele i na zewnątrz z zachowaniem bezpiecznego odstępu od 9.00 do 14.00. co pół godziny, prosimy do koszyczka włożyć pojemnik z wodą to również zostanie poświęcona. Przy kaplicy w Biardach i przy Domach Kultury  w Ławkach, Turzych Rogach i Gołaszynie poświęcenie pokarmów o godzinie 9.30.
 10. Wigilia Paschalna. Liturgię rozpoczniemy o godz. 20.00. Zabierzmy na nią świece.
 11. Spowiedź w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Wielką Sobotę od 15.00 do 17.00.
 12. Rezurekcja w poranek wielkanocny o godz. 6.00. Zapraszamy wszystkich parafian i gości, żeby uroczyście i radośnie ogłosili światu, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Prosimy o przygotowanie orszaku procesyjnego.
 13. Dziękujemy za ofiary „kolędowe” – łącznie 530 zł, dziękuję za ofiary „Jałmużna Wielkopostna” – 2000 zł. Dziękuję za ofiary do puszki na kwiaty do Grobu Pańskiego – 230 zł.
 14. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: śp. Leszek Okniński, Ryszard Święcicki.

PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 21 marca 2021

 1. Wezwanie do nawrócenia jest zachętą do nieustannego odkrywania piękna i głębi Eucharystii. W Wielkim Poście ta droga prowadzi do źródła, którym jest Ewangelia Jezusa Chrystusa. Zbliżamy się do świąt, wkraczamy w czas intensywniejszego rozważania męki naszego Pana. Zasłoniliśmy krzyże w świątyni, by na nowo odsłonić je przed naszymi oczyma w Wielki Piątek. Niechaj ten czas będzie szczególnym czasem wyciszenia i towarzyszenia Jezusowi w Jego cierpieniu i męce.
 2. Dzisiaj w naszej parafii rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne. Porządek Mszy świętych w niedzielę bez zmian, tylko po Mszy Św. o godzinie 17.00 – katecheza dla młodzieży w szczególny sposób zapraszamy kandydatów do bierzmowania z klas siódmych. W poniedziałek i wtorek porządek następujący: 6.30, 9.00, 11.00, 15.30, 17.00, 19.00 z nauką stanową.
 3. Gorzkie Żale po Mszy Św. o godzinie 10.30 i o godz. 16.40.
 4. Jutro po każdej Mszy św. w korytarzu przy kaplicy o. Pio będą zbierane ofiary dla ubogich i potrzebujących z naszej parafii. Zachęcamy do złożenia jałmużny wielkopostnej.
 5. We wtorek spotkanie z ojcem Pio i Jego duchowością. Zapraszamy Grupę Modlitwy i wszystkich chętnych. O godz. 16.30 będziemy przedstawiać Panu Bogu intencje zapisane na kartkach przez wstawiennictwo o. Pio. Można je wrzucać do skrzynki przy figurze świętego. O godz. 17.00 Msza św.
 6. W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o gdz. 17.45. Po Mszy świętej wieczorowej spotkanie Strażników Kościoła.
 7. W czwartek 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego – dokładnie dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Jest to Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Wspierajmy modlitwą tych, którzy walczą w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. W czasie grudniowej nowenny przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny wielu z naszych parafian podjęło duchową adopcję dziecka poczętego zagrożonego zagładą. To piękna inicjatywa towarzyszenia modlitwą przez dziewięć miesięcy dziecku, którego imię zna Pan Bóg. Zachęcam, by także z okazji uroczystości Zwiastowania Pańskiego podjąć takie zobowiązanie modlitewne. Msze Św. o godz. 6.30, 9.00 i 18.00
 8. W najbliższy piątek, 26 marca, parafia Przemienienia Pańskiego organizuje VIII Ekstremalną Drogę Krzyżową o długości 42 km w nocy z 26/27 marca. Zapisy poprzez stronę internetową parafii www.edk.org.pl. Początek w piątek Mszą Świętą o godzinie 18.00 i wyjście na trasę zachowując obostrzenia covidowe, zaś w naszej Kolegiacie zapraszamy na nocną adorację Pana Jezusa, która będzie w godzinach 19.00 – 6.30. zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 9. W Niedzielę Palmową Droga Krzyżowa odbędzie się w kościele o godzinie 18.00. Ofiary zbierane w tym dniu będą przeznaczone na dekorację i kwiaty do Grobu Pańskiego.
 10. Chorych odwiedzimy w Wielkim Tygodniu – zapisy w zakrystii.
 11. Dzieci i rodzice ze społeczności niepublicznego Przedszkola Sióstr Miłosierdzia przy ul. Stodolnej, w niedzielę palmową będą rozprowadzać własnoręcznie zrobione palmy i ozdoby świąteczne. Zapraszamy

 12. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości przyjęcia sakramentu bierzmowania przez naszą parafialną młodzież. W sposób szczególny dziękujemy Scholi Rodzinnej za piękną oprawę muzyczną. Dziękujemy również rodzicom bierzmowanych za ufundowanie do parafii fioletowej kapy do sprawowania nabożeństw i pogrzebów.
 13. Dziękujemy za ofiary „ kolędowe” łącznie – 650 zł. Dziękujemy za ofiary do puszek na operację i kosztowną rehabilitację dla Wiktora Jankowskiego – 11044,51 zł. Dziękujemy za Jałmużnę Wielkopostną od Wspólnoty Neokatechumenalnej – 1610 zł. Jałmużna bezimienna – 5000 zł. Dziękujemy za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego – 300 zł.
 14. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: Regina Gregier i Anna Dmowska-Ciołek

 

 

CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 14 marca 2021

 1. Życie ciągle stawia przed nami nowe wyzwania. Są one okazją do głębszej refleksji nad wartościami i zasadami, którymi się kierujemy. Wielki Post wzywa każdego z nas do zrewidowania życia, postawienia sobie pytania, czy naprawdę idziemy śladem Bożych drogowskazów. Żyć to stawać się człowiekiem, a dla wierzących – stawać się chrześcijaninem. To proces, który dokonuje się w nas nieustannie. Na tej drodze wpatrujmy się w Jezusa, który podczas rozmowy z Nikodemem mówi jasno i konkretnie: trzeba się na nowo narodzić, aby żyć. Dzisiaj zbieramy ofiary do puszek dla naszego Wiktora Jankowskiego na kosztowną operację.
 2. Za tydzień rozpoczynamy rekolekcje parafialne. Poprowadzi je ks. dr Tomasz Kostecki Będą trwały do wtorku włącznie według planu umieszczonego na plakatach, na ulotkach i na stronie internetowej parafii. To szczególny czas łaski. Uczyńmy wszystko, co możliwe, abyśmy mogli uczestniczyć we wszystkich dniach rekolekcji.
 3. Przez cały marzec po każdej Mszy Świętej odmawiamy modlitwę do św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny, w której polecamy mu sprawy swoich rodzin.
 4. W środę zapraszamy rodziny i osoby przyjmujące obraz Matki Bożej Pielgrzymującej na Mszę Św. o godz. 18.00
 5. W czwartek na Mszy św. o godz. 18.00 ks. Biskup Grzegorz Suchodolski udzieli sakramentu bierzmowania naszej młodzieży z klas ósmych. Zapraszamy wszystkich, którzy są im bliscy i prosimy o modlitwę w ich intencji.
 6. W piątek 19 marca będziemy obchodzić uroczystość św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Ten dzień możemy nazwać dniem mężczyzn. Otoczmy modlitwą wszystkich walecznych mężczyzn: kawalerów, mężów, ojców, dziadków. Tego dnia prośmy Boga o wszelkie łaski dla nich, by codziennie wypełniali powołanie, do jakiego zostali wezwani.
  W tym dniu o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza Św. o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla rzemieślników, uczniów, pracowników zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych w Łukowie oraz nauczycieli i pracowników Szkoły Rzemieślniczej.
 7. Droga krzyżowa w piątki o godzinie 9.00 i 17.15. Po Mszy świętej o godzinie 18.00 spotkanie organizacyjne przedstawicieli wspólnot działających przy naszej parafii.
 8. W przyszłą niedzielę po sumie spotkanie zelatorów Kół Różańcowych.
 9. Akcja Katolicka rozprowadza baranki wielkanocne po 5 zł. i paschaliki – 20 zł.
 10. 25 marca przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tego dnia w naszej parafii po raz kolejny podejmiemy dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
  Duchowa adopcja to modlitewne zobowiązanie złożone przy ołtarzu, podjęte przez konkretną osobę w intencji jednego dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Imię tego dziecka znane jest jedynie Bogu. Przez dziewięć miesięcy ogarniamy modlitwą dziecko i jego rodziców, prosząc Boga o szczęśliwe jego narodzenie oraz prawe wychowanie po urodzeniu i w ten sposób stajemy się duchowymi rodzicami tego dziecka, a więc jest to modlitwa za całą rodzinę, aby nad nią czuwało błogosławieństwo Boże.
  Na bocznych ołtarzach i w kaplicy wyłożone zostały kartki adopcyjne, które po wypełnieniu można złożyć w koszyczkach w kaplicy i przy chrzcielnicy. Zostaną one przyniesione w darach 25 marca  podczas Mszy Św. o godzinie 18.00.
 11. W najbliższy piątek i sobotę organizujemy zbiórkę żywności dla osób ubogich i potrzebujących. Przeprowadzą ją osoby z Parafialnego Punktu Charytatywnego Grupy Modlitwy św. o. Pio. Do wózków z którymi będą stać wolontariusze oraz do specjalnego pojemnika, który będzie przez całe dwa dni, będziemy mogli włożyć takie artykuły jak mąka, cukier, makaron, ryż, olej, itp. Kto chciałby wesprzeć osoby potrzebujące będzie mógł to uczynić w najbliższy piątek i sobotę w sklepie Lidl przy ul. Warszawskiej. Wolontariusze będą specjalnie oznakowani. Serdecznie zapraszamy.
 12. Intencje mszalne na 2022r. (od stycznia do kwietnia) możemy zamawiać od środy.
 13. Dziękujemy za ofiary „kolędowe” łącznie – 420 zł. Dziękujemy za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego – 270 zł
 14. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: Danuta Wereszczyńska, Marcin Żądełek, Sabina Makarczuk i Janina Gałązka

 

 

TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 7 marca 2021

 1. Czas Wielkiego Postu to czas naszej metanoi, która oznacza przemianę życia, podjęcie nowych wyzwań, pracę nad swoją duchowością, a przede wszystkim zmianę myślenia pod wpływem słowa, które kieruje do nas Bóg. Aby je usłyszeć, trzeba się zatrzymać, wyciszyć, skierować uwagę serca na Boga. Jest wiele spraw ważnych, lecz nie zaniedbajmy tego, co naprawdę istotne.
 2. Po Mszy Św. o godz. 9.00 siostra Iwona zaprasza na kolejne spotkanie Kółka Różańcowego do czerwonego budynku.
 3. Dziś po Mszy o 10.30 i Gorzkich Żalach w czerwonym budynku odbędzie się katecheza przed chrztem dla rodziców i rodziców chrzestnych. Szczegóły dotyczące przygotowania do tego sakramentu zamieszczone są na stronie internetowej.
 4. Juro Dzień Kobiet – pamiętajmy w modlitwie o naszych niewiastach.
 5. We wtorek rozpocznie się nowenna do Ducha Świętego przed udzieleniem sakramentu bierzmowania naszej młodzieży. Obowiązkowo wszystkich kandydatów zapraszamy na godz. 17.45 i Mszę św.. Po niej będą się odbywać próby liturgiczne i muzyczne. Do wspólnej modlitwy zapraszamy również, na miarę możliwości, rodziców, dziadków i świadków bierzmowania. Prosimy również o modlitwę za tych, którzy przystąpią do tego sakramentu w naszej parafii 18 marca.
 6. Msza Św. Koła Przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie w czwartek o godz. 18.00
 7. Przez cały marzec po każdej Mszy Świętej odmawiamy modlitwę do św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny, w której polecamy mu sprawy swoich rodzin.
 8. We wszystkie piątki Wielkiego Postu będziemy rozważać mękę Pana Jezusa w czasie drogi krzyżowej o godz. 9.00 i 17.15. W każdą niedzielę Wielkiego Postu po Mszy Świętej o godzinie 10.30 i 16.40. nabożeństwo Gorzkie Żale.
 9. Rekolekcje parafialne będą od V Niedzieli Wielkiego Postu tj. od 21 marca do 23 marca. Poprowadzi je ks. dr Tomasz Kostecki. Otoczmy go modlitwą i zaplanujmy sobie czas, by cała rodzina mogła się przygotować do głębokiego przeżycia Świąt Wielkanocnych.
 10. W sobotę przypadnie 8. rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Niech nasza modlitwa będzie wyrazem miłości do Głowy Kościoła powszechnego.
 11. Pragnę serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na „kolędę” 700 zł na cele wspólnoty parafialnej i jej utrzymanie. Niech dobry Bóg wynagradza waszą hojność swoim błogosławieństwem. Dziękuję za ofiary na remont kurii – 6300 zł i ofiary do puszek dla misjonarzy Ad Gentes – 3150 zł.
 12. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: Janina Kacprzak i Anastazja Siemionek

 

DRUGA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 28 lutego 2021

 1. W centrum liturgii drugiej niedzieli Wielkiego Postu Kościół stawia Jezusa, który na górze Tabor ujawnia trzem wybranym uczniom prawdę, że jest umiłowanym Synem Boga Ojca. Oni poznali prawdę o Jezusie, który ich wezwał i za którym podążyli. Niech czas postu będzie dla nas okazją nieustannego odkrywania prawdy o Tym, który na ołtarzach naszych świątyń ofiarowuje się Bogu za nas, staje się pokarmem na życie wieczne.
 2. Jak co roku druga niedziela Wielkiego Postu to niedziela Ad Gentes – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Pragniemy pamiętać, że obecnie na misjach w 99 krajach pracuje 1883 polskich misjonarek i misjonarzy. Są świadkami prawdy, że Bóg jest miłością i kocha każdego bez wyjątku. Będzie można dzisiaj wesprzeć ich dzieło ofiarą do puszek.
 3. Jutro rozpocznie się miesiąc, w którym w szczególny sposób będziemy oddawali cześć opiekunowi Pana Jezusa – św. Józefowi. Po każdej Mszy Świętej będziemy odmawiali modlitwę do św. Józefa i polecali jego wstawiennictwu sprawy naszych rodzin. Św. Józef jest nie tylko wspaniałym opiekunem Świętej Rodziny ale i niezwykłym orędownikiem w trudnych sprawach naszych rodzin.
 4. 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, którzy są nazywani także żołnierzami niezłomnymi. Przez lata starano się wymazać pamięć o nich z historii naszego narodu. Ich miłość do ojczyzny, niezłomna walka o niepodległość i suwerenność Polski po zakończeniu II wojny światowej, ofiara życia zasługują na naszą pamięć, a przede wszystkim na pełną miłości modlitwę.
 5. W pierwszy czwartek marca będziemy się modlić o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Jest to również dzień imienin ks. bp. Kazimierza Gurdy – pamiętajmy w modlitwie o dostojnym solenizancie.
 6. We wszystkie piątki Wielkiego Postu będziemy rozważać mękę Pana Jezusa w czasie drogi krzyżowej o godzinie 9.00 i 17.15. W każdą niedzielę Wielkiego Postu po Mszy Świętej o godzinie 10.30. i 16.40 Gorzkie Żale.
 7. W pierwszy piątek miesiąca nabożeństwo wynagradzające po Mszy Świętej o godz. 6.30 i 18.00 oraz o godz. 15.45. Okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej za grzechy. W piątek zapraszamy obowiązkowo wszystkich kandydatów do bierzmowania z klas ósmych. Od 15.30 możliwość spowiedzi, potem Msza św. i droga krzyżowa.
 8. W pierwszą sobotę miesiąca po Mszy Świętej o 6.30 – nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi. O godzinie 17.20. – nabożeństwo różańcowe. Po raz pierwszy w Łukowie odbędzie się „Różaniec Męski” – rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 7.30 w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego a zakończy się w parafii Przemienienia Pańskiego.
 9. W przyszłą niedzielę po Mszy o 10.30 w czerwonym budynku katecheza przed chrztem dla rodziców i rodziców chrzestnych. Szczegóły dotyczące przygotowania do tego sakramentu zamieszczone są na stronie internetowej.
 10. Dziękujemy za „ofiary kolędowe” w tym tygodniu – łącznie 590zł
 11. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: Krzysztof Niebrzegowski, Witold Michalski, Danuta Sadło i Jolanta Michalak
 12. W tym tygodniu patronuje nam:
  – w czwartek 4 marca – św. Kazimierz (1458-1484), królewicz, pobożny czciciel Niepokalanej i Najświętszego Sakramentu, główny patron Litwy.

 

PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 21 lutego 2021

 1. Przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, czasu nawrócenia, pokuty, przemiany myślenia i życia. Uczyńmy wszystko, co możliwe, by ten czas nie był dla nas tylko kolejnym Wielkim Postem, ale doprowadził nas do pogłębienia duchowej relacji z Bogiem, który wychodzi nam naprzeciw, aby nas odnaleźć.
 2. Dzisiaj gościmy w naszej wspólnocie ojca Leona – dziękujemy za wygłoszone Słowo Boże i świadectwo pracy duszpasterskiej. Cieszymy się, że już od dzisiaj jest z nami diakon Kacper Osak.
 3. W poniedziałek nowenna do Św. Jana Pawła II o godzinie 17.45.
 4. We wtorek spotkanie z ojcem Pio i Jego duchowością. Zapraszamy Grupę Modlitwy i wszystkich chętnych. Od godz. 17.30 przez wstawiennictwo o. Pio będziemy przedstawiać Panu Bogu intencje zapisane na kartkach, a następnie Msza św., która będzie sprawowana także w tych intencjach. Od 17.30 również kolejna część nowenny przed jubileuszem 25 rocznicy beatyfikacji bł. Męczenników z Pratulina
 5. W środę po Mszy świętej o godzinie 18.00 spotkanie – Strażników Kościoła
 6. We wszystkie piątki Wielkiego Postu będziemy rozważać mękę Pana Jezusa w czasie drogi krzyżowej o godzinie 9.00 i 17.15. W każdą niedzielę Wielkiego Postu po Mszy świętej o godzinie 10.30 i o godz. 16.40 Gorzkie Żale.
 7. Od najbliższej soboty nasze siostry – szarytki zapraszają na Nowennę do Matki Bożej od Cudownego Medalika, którą będą prowadziły w każdą sobotę po Mszy świętej o godzinie 7.00. w naszej Kolegiacie. Uczestnicy Nowenny mogą przynieść swoje intencje, które zostaną objęte modlitwą.
 8. W przyszłą niedzielę o godzinie 9.00 – Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia ofiary zbierane na tacę przeznaczone będą na cele diecezjalne.
 9. Dziękujemy za ofiary „kolędowe” w tym tygodniu na łączną kwotę – 1100 zł.
 10. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: Zbigniew Oskroba, Stanisław Bartosiewicz i Franciszek Dyszpit

 

 

SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU  14 lutego 2021

 1. W Chrystusie istnieje jedność – jest Bogiem-człowiekiem. Wielokrotnie w Ewangelii widzimy Jezusa, który przejawia czysto ludzkie emocje i zachowania, pochyla się nad każdym człowiekiem, z wielką miłością lituje się nad ludźmi. Taki również jest Bóg: pochyla się nad każdą ludzką biedą, doskonale rozumie naszą sytuację. Każda Eucharystia jest dziękczynieniem za to, że Bóg jest wśród ludu. Teraz i zawsze.
 2. Rozpoczynamy dzisiaj 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak wielkie spustoszenie w małżeństwach, rodzinach, w wychowaniu młodego pokolenia sieje nadużywanie alkoholu i społeczne przyzwolenie na jego picie w wielu sytuacjach. Niech modlitwa i pochylenie się nad tym problemem obudzą wrażliwość naszych serc i pomogą nam wytrwać w trzeźwości.
 3. Wspominamy św. Walentego, patrona ludzi zakochanych, ale także chorych i cierpiących na różne dolegliwości psychiczne. Za jego wstawiennictwem prośmy w intencji zakochanych, by nie mylili zakochania z pożądaniem, oraz o zdrowie dla tych, którzy borykają się z problemami natury psychicznej.
 4. Dziś swój jubileusz, trzydziestą rocznicę powstania, przeżywa Koinonia Jan Chrzciciel. Msza Św. dziękczynna będzie sprawowana o godz. 17.00. Dziękujemy Panu Bogu za dar tej wspólnoty, za wszystkich jej członków i wszystkie piękne dzieła jakie Koinonia tworzyła przez te długie lata. Na następne jubileusze niech dobry Bóg błogosławi i obdarza łaskami. Swoją siedzibę wspólnota ma w sali nad Księgarnią przy ul. Dmocha 8/2. Jeśli ktoś chciałby wstąpić w szeregi Koinonii to tam zostaną udzielone wszelkie informacje. Serdecznie zapraszamy.
 5. W poniedziałek rozpoczynamy 40 – Godzinne Nabożeństwo Eucharystyczne poprowadzi je Ojciec Krzysztof Flis – student KUL. Porządek Mszy Św. w poniedziałek i wtorek: 6.30, 9.00, 12.00 i 18.00. Intencje, które w tych dniach miały być odprawione o godz. 7.00, będą odprawione o godz. 9.00
 6. W środę Popielec, którym rozpoczniemy Wielki Post, czas szczególnego zgłębiania tajemnicy cierpienia i zbawczej śmierci na krzyżu naszego Pana, Jezusa Chrystusa. To również czas wyciszenia i głębszej refleksji nad swoim życiem, jego celem i codziennością. Tego dnia obowiązuje post ścisły. Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem o godz. 6.30. 9.00, 12.00, 16.00 i 18.00.
 7. Rodziny i osoby przyjmujące obraz Matki Bożej Pielgrzymującej zapraszamy w czwartek na godz. 18.00
 8. We wszystkie piątki Wielkiego Postu będziemy rozważać mękę Pana Jezusa w czasie drogi krzyżowej o godz. 9.00 i 17.15. W każdą niedzielę Wielkiego Postu nabożeństwo Gorzkich Żali po Mszy Św o godzinie 10.30 i wieczorem o godzinie 16.40.
 9. Dziękujemy za ofiary „kolędowe” w tym tygodniu na łączną kwotę – 1540 zł.
 10. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: Izabela Celińska, Karol Kamecki i Ewa Wysokińska

PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 7 lutego 2021

 1. Chrystus w czasie Eucharystii uczy nas modlitwy. Wielokrotnie wskazywał, że trzeba na nią znaleźć nie tylko miejsce, lecz także czas. Uczymy się w tym kościele, jak w sercu i w codzienności budować świątynię, w której będziemy spotykać Boga twarzą w twarz na modlitwie i wsłuchiwać się w Jego słowa.
 2. Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 10.30 w czerwonym budynku katecheza przed chrztem dla rodziców i rodziców chrzestnych. Szczegóły dotyczące przygotowania do tego sakramentu zamieszczone są na stronie internetowej.
 3. Nowenna za wstawiennictwem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę o godz. 17.45
 4. W czwartek wspomnienie Matki Bożej z Lourdes – Światowy Dzień Chorego. W 1858 r., cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny, w grocie Massabielskiej Bernadetcie Soubirous objawiła się Matka Boża, która przedstawiła się jako Niepokalane Poczęcie, oraz wezwała do nawrócenia i prosiła o modlitwę. O godz. 9.00 w szczególny sposób będziemy się modlić za chorych z naszej parafii. Sakramentu chorych udzielimy na Mszy Świętej o 9.00 i 18.00. Zadbajmy o to, by nasi chorzy bliscy czy sąsiedzi, dzięki naszej życzliwej pomocy, mogli tego dnia uczestniczyć we Mszy Świętej.
  W tym dniu również o godz. 18.00 Msza Św. Koła Przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie.
 5. Dziękujmy za złożone ofiary” kolędowe” w tym tygodniu – 2200 zł. Dziękujemy za ofiary do puszek na zakony klauzurowe z 02.02.2021 roku – 4948 zł.
 6. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: Tadeusz Peplak, Teresa Szyndler i Andrzej Wiszniewski
 7. W tym tygodniu patronuje nam:
  – w środę 10 lutego – św. Scholastyka (ok. 480-547), dziewica, siostra św. Benedykta, założyciela zakonu benedyktynów i patrona Europy, założyła żeński zakon według reguły benedyktyńskiej i całkowicie poświęciła się Panu Bogu.

 

CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 31.01.2021

 1. Ostatnia niedziela stycznia to Światowy Dzień Trędowatych. Na trąd chorują tysiące ludzi, którzy często z powodu tej choroby są wykluczani ze społeczeństwa, spychani na margines życia. Pomódlmy się dzisiaj w intencji trędowatych, a także ich opiekunów, którzy z wielką miłością codziennie się nimi opiekują.
 2. We wtorek 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego i Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Msze Święte z błogosławieniem świec o godz. 6.30, 9.00, 12.00, 18.00 Pamiętajmy o osobach konsekrowanych, które oddały życie na służbę Bogu i Kościołowi. Warto wspomnieć o setkach domów pomocy, domów dziecka, przedszkoli, szkół, ośrodków wychowawczych, szpitali i hospicjów, w których codziennie służą osoby konsekrowane, które dzięki temu są świadkami Boga pełnego miłości i miłosierdzia. Naszą modlitwą obejmujemy nasze siostry szarytki i dziękujemy im za prowadzenie przedszkola, specjalnego ośrodka wychowawczego oraz katechizację dzieci i młodzieży, a także prowadzenie Scholi Rodzinnej, Grupy Misyjnej oraz Grupy Dzieci Maryi. W tym dniu taca na zakony klauzulowe.
 3. S. Iwona (nasza szarytka) zaprasza do wstępowania w szeregi Róży Różańcowej. Spotkanie dzisiaj po Mszach Św. o godz.10.30 i 12.00 w kaplicy o. Pio
 4. W pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Jezusa. Nabożeństwo wynagradzające po Mszy Św. o godz. 6.30 oraz o godz. 15.45 i 17.45. W piątek zapraszamy obowiązkowo wszystkich kandydatów do bierzmowania z klas ósmych. Od 15.30 możliwość spowiedzi, potem Msza Św. i spotkanie.
 5. W tym tygodniu przypada także pierwsza sobota miesiąca, w którą będzie okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy i znieważenia. Nabożeństwo różańcowe o godzinie 17.20.
 6. W przyszłą niedzielę po Mszy o 10.30 w czerwonym budynku katecheza przed chrztem dla rodziców i rodziców chrzestnych. Szczegóły dotyczące przygotowania do tego sakramentu zamieszczone są na stronie internetowej.
 7. Pragniemy serdecznie podziękować za ofiary „ kolędowe” zebrane w tym tygodniu na łączną kwotę– 33110 zł.
 8. Dziękujemy za ofiary zebrane na Chorwację – 5920 zł
 9. W środę będzie rozbierana szopka. Pan kościelny zaprasza mężczyzn do pomocy na godz. 8.00
 10. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odszedł Piotr Roguski.
 11. W tym tygodniu patronują nam:
  – w piątek 5 lutego – św. Agata (ok. 235-251), dziewica i męczennica;
  – w sobotę 6 lutego – święci męczennicy Paweł Mika (1565-1597) i Towarzysze, pierwsi męczennicy Dalekiego Wschodu.

 

TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 24 stycznia 2021

 1. Trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Nie możemy się ograniczać do modlitwy, lecz pod jej wpływem mamy zmieniać swoje postępowanie. Pamiętajmy słowa Pana Jezusa: „[…] chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie!” (J 17,22-23).
 2. Dzisiaj przed kościołem zbiórka ofiar do puszek dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Chorwacji
 3. S. Iwona (nasza szarytka) zaprasza do wstępowania w szeregi Róży Różańcowej. Spotkanie dzisiaj po Mszach Św. o godz.10.30 i 12.00 w kaplicy o. Pio
 4. Jutro święto Nawrócenia św. Pawła, apostoła Jezusa. Gorliwy faryzeusz i prześladowca pierwszego Kościoła, po tym, jak ukazał mu się zmartwychwstały Chrystus, został Jego uczniem i poświęcił resztę życia szerzeniu Ewangelii. Dzięki temu stał się apostołem narodów.
 5. Nowenna za wstawiennictwem Św. Michała Archanioła w piątek o godz. 17.45
 6. Wieloletnią tradycją było to, że kapłan w imieniu Kościoła przynosił błogosławieństwo od Nowonarodzonego Jezusa do naszych rodzin. W obecnym roku niestety kolęda w naszej parafii, tak jak w wielu innych, nie będzie się mogła odbyć w dotychczasowej formie. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa naszych Parafian i szacunkiem wobec tych, którzy przeżywają lęk o swoje zdrowie i życie. W związku z powyższym zapraszamy przedstawicieli poszczególnych rodzin do wspólnego spotkania i modlitwy w naszym kościele aby następnie niejako zanieść to błogosławieństwo oraz treści przekazane podczas spotkania do swoich rodzin i domów. Chcielibyśmy abyście Państwo w imieniu Kościoła pobłogosławili swoje domy i swych najbliższych, pomodlili się razem z nimi by dziękować Panu Bogu za miniony rok i prosić o Boże błogosławieństwo oraz potrzebne łaski na następne miesiące. Jako duszpasterze chcielibyśmy również aby była to okazja do przypomnienia sobie, że na każdym z nas ciąży ważna misja budowania Kościoła domowego jaki stanowi rodzina. W tym tygodniu zapraszamy mieszkańców następujących ulic:
  25.01 (poniedziałek) godz. 18: Trentowskiego, Świętochowskiego, Łąkowa, Bolesława Prusa z blokiem, Poważe, Opłotki, Nadrzeczna, Zielona, Makowa, Chabrowa i Wrzosowa
  26.01 (wtorek) godz. 18: Al. Kościuszki, 11 Listopada, Konstytucji 3 Maja, Niemcewicza, Komisji Edukacji Narodowej, Wojska Polskiego, Staszica, Piramowicza i Kołłątaja
  27.01 (środa) godz. 18: Browarna z ulicami bocznymi i blokami, Pastewnik, Kanałowa, Farna i Laskowskiego
  28.01 (czwartek) godz. 18: Stodolna z blokami i Siedlecka z blokami
  29.01 (piątek): godz. 18: os. Chącińskiego od nr 1 do nr 6,
  30.01 (sobota) godz. 18: os. Chącińskiego od nr 7 do nr 16 oraz ul. Kościelna z blokami
 1. Dziękujmy za ofiary kolędowe, w tym tygodniu na łączną kwotę – 20,150 zł
 2. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: Iwona Dzitkowska i Zofia Niedziółka
 3. W tym tygodniu patronują nam:
  – w poniedziałek 25 stycznia – św. Paweł, apostoł, świętujemy jego nawrócenie;
  – we wtorek 26 stycznia – święci biskupi Tymoteusz i Tytus, najbliżsi współpracownicy św. Pawła Apostoła;
  – w czwartek 28 stycznia – św. Tomasz z Akwinu (1225-1274), prezbiter i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych filozofów i teologów w dziejach kultury europejskiej.

Druga niedziela zwykła 17.01.2021

 1. W poniedziałek rozpoczął się okres zwykły w liturgii Kościoła. Chrystus wzywa nas, abyśmy przez realizację powołania, wypełnianie codziennych obowiązków dawali o Nim świadectwo, żeby inni także mogli Go odnaleźć. Przeżywamy dziś Dzień Judaizmu, dlatego modlimy się szczególnie za jego wyznawców. Jan Paweł powiedział do Żydów w rzymskiej synagodze: „Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i w pewien sposób, można by powiedzieć, naszymi starszymi braćmi”. Pamiętajmy, że w narodzie żydowskim narodził się nasz Mesjasz Pan.
 2. Jutro rozpocznie się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”. Pan Jezus dał nam przykład modlitwy, abyśmy byli jedno. Niech ten czas będzie dla nas okazją do modlitwy i refleksji nad tym, czy wykorzystujemy wszystkie dary i umiejętności, żebyśmy byli znakiem jedności w dzisiejszym świecie.
 3. S. Iwona (nasza szarytka) zaprasza do wstępowania w szeregi Róży Różańcowej. Róża różańcowa jest modlitewną wspólnotą 20 osób, z których każda codziennie modli się jedną dziesiątką różańca według przydzielonej tajemnicy – w ten sposób codziennie odmawiany jest cały różaniec. Istotne jest to, że wszyscy członkowie róży modlą się w tej samej intencji, zmienianej co miesiąc. Spotkanie dzisiaj po Mszy Św. o godz. 12.00 w kaplicy o. Pio
 4. Msza św. Kręgów Maryjnych w poniedziałek o godz. 18.
 5. W czwartek będziemy obchodzili Dzień Babci, a następnego dnia Dzień Dziadka. Pamiętajmy o kochanych babciach i dziadkach. Oni zawsze mają dla nas czas, okazują nam miłość i modlą się za nas. Niech nasza pamięć, dobre słowa, modlitwa, przyjęta w ich intencji Komunia Święta będą wyrazem naszej szczególnej miłości.
 6. W piątek nowenna do Św. Jana Pawła II.
 7. W sobotę wspomnienie Bł. Męczenników z Pratulina. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. Również w sobotę o godz. 18 zapraszamy na Mszę św. czcicieli
  św. o. Pio.
 8. Drodzy Parafianie. Pandemia pokrzyżowała nasze plany dotyczące wizyty duszpasterskiej w Państwa domach. Wieloletnią tradycją było to, że kapłan w imieniu Kościoła przynosił błogosławieństwo od Nowonarodzonego Jezusa do naszych rodzin. W obecnym roku niestety kolęda w naszej parafii, tak jak w wielu innych, nie będzie się mogła odbyć w dotychczasowej formie. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa naszych Parafian i szacunkiem wobec tych, którzy przeżywają lęk o swoje zdrowie i życie. W związku z powyższym zapraszamy przedstawicieli poszczególnych rodzin do wspólnego spotkania i modlitwy w naszym kościele aby następnie niejako zanieść to błogosławieństwo oraz treści przekazane podczas spotkania do swoich rodzin i domów. Chcielibyśmy abyście Państwo w imieniu Kościoła pobłogosławili swoje domy i swych najbliższych, pomodlili się razem z nimi by dziękować Panu Bogu za miniony rok i prosić o Boże błogosławieństwo oraz potrzebne łaski na następne miesiące. Jako duszpasterze chcielibyśmy również aby była to okazja do przypomnienia sobie, że na każdym z nas ciąży ważna misja budowania Kościoła domowego jaki stanowi rodzina.

  Plan spotkania będzie wyglądał następująco:
  -Jeden reprezentant rodziny przybywa na Mszę św. w wyznaczonym terminie.
  -Przynosimy ze sobą jakieś naczynie z wodą, która w odpowiednim momencie liturgii zostanie pobłogosławiona-Po Mszy św. nastąpi modlitwa rozesłania a przedstawiciele rodzin zostaną upoważnieni do zaniesienia Bożego błogosławieństwa dla swoich najbliższych.
  Przy wyjściu ze świątyni otrzymamy folder kolędowy, w którym umieszczony został tekst modlitwy.
  -W domu, w dogodnym dla wszystkich czasie, spotkają się wszyscy domownicy. Ważne by zarezerwować ku temu dłuższą chwilę, przygotować stół tak jak do kolędy w tradycyjnej formie (krzyż, świece, kropidło i woda święcona). Przedstawiciel rodziny rozpoczyna spotkanie śpiewem jakiejś kolędy, następnie odbywa się modlitwa dziękczynno – błagalna w dowolnej formie (pacierz, różaniec, koronka do Bożego miłosierdzia, litania). Po modlitwie gospodarz kropi mieszkanie i domowników wodą święconą. Ważnym elementem spotkania niech będzie rozmowa o wierze jak też problemach rodzinnych.
  W czasie Mszy św. będziemy mogli złożyć ofiarę na potrzeby parafii. Nie chcemy ofiar wymuszonych ani też takich, które będą opatrzone złośliwym komentarzem. Niech to będzie szczere wsparcie różnorakich potrzeb naszej parafii.
  Rodziny, dla których wyznaczony termin nie jest dogodny zapraszamy w dowolnie wybranym przez siebie dniu.Terminy spotkań:
  19.01 (wtorek) godz. 18: Turze Rogi, Zapowiednik, Zacisze i Wójtostwo20.01 (środa) godz. 18: Ławki, Gołaszyn i Trzaskoniec21.01 (czwartek) godz. 18: Biardy, bloki ul. Międzyrzecka 15 a, 15 b, 58 i 60 oraz domy jednorodzinne, ul. Staropijarska z blokiem, Nowopijarska z blokami, Wyszyńskiego i Piłsudskiego z blokami.22.01 (piątek) godz. 18: Warszawska z blokiem, Stawki, Dmocha z blokami, Zimna Woda i Leśna.23.01 (sobota) godz. 17: ul. Wiatraki, Armii Krajowej, Kazimierza Wielkiego, Królowej Jadwigi, Jagiellończyka, Czwartaków, Sobieskiego, Zygmunta Starego i Batorego.23.01 (sobota) godz. 18: ul. Mieszka I, Chrobrego, Batalionów Chłopskich, Sikorskiego, Ławecka, Konwiktorska, Czerwonego Krzyża, Spółdzielcza, Zdanowskiego, Szopena i Kozia.
  Za kilka dni podamy kolejne terminy.

9. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli: śp. Małgorzata Siemionek, Jan Cegiełko, Wanda Kalczewska-Gomoła

10. W tym tygodniu patronują nam:

– we wtorek 19 stycznia – św. Józef Sebastian Pelczar (1842-1924), biskup, założyciel Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, wzór gorliwości apostolskiej i modlitwy;

– w środę 21 stycznia – św. Agnieszka (†305), dziewica i męczennica, poniosła śmierć męczeńską podczas prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Dioklecjana.

 

DRUGA NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM 3 stycznia 2021

 1. W pierwszą niedzielę nowego roku pragniemy powierzyć Chrystusowi ten nowy czas. Jeszcze w klimacie Bożego Narodzenia dostrzegamy Jezusa, który przychodzi aby nas odkupić, by nadać sens naszym dniom, by ukazać perspektywę wieczności, do której jesteśmy zaproszeni. W każdej Eucharystii odkrywamy na nowo miłość Boga, który staje się dla każdego z nas „wiatykiem” czyli pokarmem na drogę.
 2. Dziękujemy ks. dk. Kacprowi Osakowi za posługę w naszej parafii w czasie praktyki duszpasterskiej. I już z radością zapraszamy i czekamy na praktykę w Wielkim Poście.
 3. W środę 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego. Msze Święte z poświęceniem kadzidła i kredy według porządku niedzielnego. Nowenna za wstawiennictwem Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 16.45
 4. W związku z uroczystością Objawienia Pańskiego Pan Kościelny pragnie ofiarować wszystkim wiernym kredę i kadzidło oraz obrazek z błogosławieństwem. Złożone ofiary będą podziękowaniem za jego służbę w parafii. Za wszystkie ofiary Pan Kościelny składa serdeczne „Bóg zapłać”.
 5. W ostatnim roku było dużo trudnych doświadczeń, wielu z nas utraciło swoich najbliższych, których Bóg powołał do wieczności. Zapraszamy rodziny, które pożegnały w ostatnim roku swoich bliskich na 6 stycznia 2021 roku o godzinie 11.45 do naszej Kolegiaty na nabożeństwo za zmarłych, którzy odeszli 2020 połączone ze Mszą Św. w ich intencji. Bardzo proszę, aby wypisać swoich zmarłych na małych karteczkach, które złożymy przy żłóbku Bożej Dzieciny.
 6. 6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego z wiadomych względów nie może się odbyć Orszak Trzech Króli w formie tradycyjnego przemarszu ulicami naszego miasta.  Dlatego w tym dniu w naszej Kolegiacie po Mszy Świętej o godzinie 12.00 zapraszamy na wspólne Orszakowe kolędowanie przed Najświętszym Sakramentem. Za pomocą transmisji on-line na stronie internetowej naszej parafii będzie można również przeżyć ten czas z perspektywy swojego domu.
 7. 7 stycznia pierwszy czwartek miesiąca. O godz. 17.45 będziemy się modlić przed Najświętszym Sakramentem o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Takich będziemy mieli kapłanów, jakich wymodlimy.
 8. W piątek (1.01) przeżywaliśmy zawierzenie naszego życia Panu Jezusowi przez Maryję. Ks. Proboszcz podczas homilii wspomniał, że byłoby dobrze gdyby powstała np. nowa Roża jako owoc 33-dniowych rekolekcji i pomoc w kroczeniu drogą Maryjną do Jezusa. Dlatego s. Iwona (nasza Szarytka) po uczestniczeniu w tych rekolekcjach i po otrzymaniu pozwolenia od ks. Proboszcza pragnie zaprosić osoby, które nie należą dotąd do żadnej Róży Różańcowej lub innej grupy modlitewnej – a chciałyby podjąć trud pracy wewnętrznej nad sobą i wypełniać podjęte zobowiązania – do codziennej modlitwy jedną dziesiątką różańca. Spotkanie organizacyjne w przyszłą niedzielę (10.01) po Mszy Św. o godz. 10.30 w kaplicy św. o.Pio.
 9. Dziękujemy za ofiary na potrzeby parafialne – trzy ofiary po 500 zł i 100 zł. Dziękujemy za ofiary ”kolędowe” złożone w tym tygodniu na łączną kwotę – 1570 zł.
 10. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: Barbara Tryboń, Halina Krześniak, Zdzisław Oleśkiewicz