NIEPOKALANE POCZĘCIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU – 8.12.2019

 1. Mimo przypadającej dziś drugiej niedzieli Adwentu, zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego, w Kościele w Polsce obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która przypada 8 grudnia. Wyraża ona wiarę Kościoła w to, że Maryja, wybrana na matkę Syna Bożego, jako jedyna z ludzi została poczęta i urodziła się bez zmazy grzechu pierworodnego. Ta wiara zawsze towarzyszyła wierzącym i przejawiała się w różny sposób, np. w naszej polskiej tradycji w tak chętnie śpiewanych „Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny”. Dzisiaj w naszej parafii rozpoczynamy rekolekcje adwentowe. Tradycyjnie w nasze rekolekcje wspieramy potrzebujących – od jutra w korytarzu przy kaplicy o. Pio będziemy mogli złożyć ofiary pieniężne.
 2. Program rekolekcji:
  Poniedziałek i wtorek: z nauką dla wszystkich: 6.30, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00,18.30, z nauką dla dzieci o godz. 15.30.
  W poniedziałek po Mszy Św. o godz. 18.30 katecheza stanowa dla mężczyzn, a we wtorek katecheza stanowa dla kobiet.
  Dzieci klas trzecich w poniedziałek otrzymają modlitewniki, zapraszamy na godz. 15.00 do kościoła.
 3. Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej naszej parafii pod nowym adresem (www.przemienienielukow.pl) oraz w odświeżonej szacie graficznej. Informujemy, że poprzednia strona została dezaktywowana. Szczegółowe informacje są zamieszczone na plakacie oraz facebooku parafialnym.
 4. Pan Organista roznosi do naszych domów opłatki. Dziękujemy za jego serdeczne przyjęcie do naszych domów i mieszkań. W przyszłym tygodniu odwiedzi nas w następującym porządku:
  PONIEDZIAŁEK: od 16:30 do 21.00 bloki ul. Międzyrzecka 15a i 15b oraz ul. Staropijarska z blokiem
  WTOREK: od 18.00 do 21.00 ul. Stodolna 20, ul. Stawki 2 i 4
  ŚRODA: od 10.00 do 16.00 ul. Browarna z blokami, od 16.00 do 21.00 ul. Dmocha 5 i 7, ul. Nowopijarska 16 i ul. Kościelna z blokami
  CZWARTEK: od 16.00 do 18.30 ul. Prusa, Trentowskiego, Świętochowskiego i Łąkowa
  PIĄTEK: od 10.00 do 16.00, ul. Zapowiednik i Turze Rogi; od 16.00 do 21.00 ul. Międzyrzecka 60
  SOBOTA: od 10.00 do 16.00 ul. Poważe i ul. Opłotki; od 16.00 do 21.00 ul. Międzyrzecka 58 oraz ul. Nowopijarska 11 z domami
 5. Dzisiejsza niedziela jest jednocześnie szczególnym – już dwudziestym z kolei – Dniem modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Do puszek przed kościołem składamy ofiary na pomoc Kościołowi w byłych krajach Związku Sowieckiego.
  Dziś po Mszy o  godz. 17 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klas siódmych i ósmych.
 6. Z Maryją podążamy adwentową drogą, przygotowując się na przyjęcie niezwykłego daru – narodzenia Bożego Syna, naszego Odkupiciela, który na nowo otwiera nam bramy nieba. Nie zmarnujmy tego daru i w trosce o zbawienie własnej duszy wsłuchajmy się w to, co podpowiada nam służebnica Pańska. Pamiętajmy o codziennie sprawowanej w naszym kościele Mszy Świętej roratnej o godz. 6.30.
 7. W środę naszym parafialnym zwyczajem przez wstawiennictwo Maryi podczas nowenny i Eucharystii o godz.17.45.
 8. W czwartek Msza Św. i spotkanie Koła Przyjaciół Radia Podlasie
 9. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wykazali się chrześcijańską miłością i troską względem ludzi potrzebujących, i wzięli udział w zbiórce żywności, którą przeprowadziła młodzież zrzeszona w Szkolnym Kole Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 4 przy współpracy z młodzieżą z Koła Wolontariatu Zespołu Placówek oraz osoby z Punktu Charytatywnego Grupy Modlitwy św. o. Pio. Dziękujemy za okazaną pomoc grupie wolontariuszy i opiekunów. Pracowało przy zbiórce ponad 70 osób. Dziękujemy także kierownictwu i pracownikom sklepów: Kaufland, Tesco, Stokrotka i Lidl. W imieniu potrzebujących, którym zostanie przekazana ta żywność mówimy serdeczne „Bóg zapłać”. Zebraliśmy ponad półtorej tony żywności. Osoby, które chciałyby skorzystać z tych darów proszone są o kontakt z ks. Robertem każdego dnia lub Punktem Charytatywnym w najbliższy czwartek od godz. 10.00 do 17.30.
 10. W tych dniach wspominamy bolesne doświadczenia z naszej najnowszej historii (13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny, a 16 grudnia tego roku dokonano pacyfikacji kopalni „Wujek” na Śląsku). Święty Jan Paweł II ciągle przypominał: „[…] ogromna jest cena, jaką zapłacił naród polski za niepodległość, za prawo do istnienia jako państwo. Przechowujmy w sercach tę świadomość i niech ona stanie się zachętą do głębokiej refleksji o Polsce, nad tym, jaką była, jaką jest i jaką powinna być”.
 11. Wspólnota Jan Chrzciciel serdecznie zaprasza dzieci i rodziców na Mikołajkowy Festynek dla Rodzinek, który odbędzie się w niedzielę, 15 grudnia o godz. 17.00 w sali nad Księgarnią Jana Chrzciciela ul Dmocha 8/2. W programie gry, konkursy, zabawy muzyczne i plastyczne. Gwarantowana obecność św. Mikołaja.
 12. W przyszłą niedzielę Msza Św. dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin o godz. 15.00 u sióstr szarytek.
 13. W tym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności: Zofię Winnik i Bogumiłę Adamiuk. Wieczny odpoczynek…

W tym tygodniu patronują nam:

 • 13 XII – św. Łucja, dziewica i męczennica, która oddała życie w obronie wiary ok. 304 roku w Syrakuzach na Sycylii, patronka ociemniałych.
 • 14 XII – św. Jan od Krzyża, karmelita, żyjący w latach 1542-1591, jeden z największych mistyków i teologów duchowości, doktor Kościoła.