TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 24 stycznia 2021

 1. Trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Nie możemy się ograniczać do modlitwy, lecz pod jej wpływem mamy zmieniać swoje postępowanie. Pamiętajmy słowa Pana Jezusa: „[…] chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie!” (J 17,22-23).
 2. Dzisiaj przed kościołem zbiórka ofiar do puszek dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Chorwacji
 3. S. Iwona (nasza szarytka) zaprasza do wstępowania w szeregi Róży Różańcowej. Spotkanie dzisiaj po Mszach Św. o godz.10.30 i 12.00 w kaplicy o. Pio
 4. Jutro święto Nawrócenia św. Pawła, apostoła Jezusa. Gorliwy faryzeusz i prześladowca pierwszego Kościoła, po tym, jak ukazał mu się zmartwychwstały Chrystus, został Jego uczniem i poświęcił resztę życia szerzeniu Ewangelii. Dzięki temu stał się apostołem narodów.
 5. Nowenna za wstawiennictwem Św. Michała Archanioła w piątek o godz. 17.45
 6. Wieloletnią tradycją było to, że kapłan w imieniu Kościoła przynosił błogosławieństwo od Nowonarodzonego Jezusa do naszych rodzin. W obecnym roku niestety kolęda w naszej parafii, tak jak w wielu innych, nie będzie się mogła odbyć w dotychczasowej formie. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa naszych Parafian i szacunkiem wobec tych, którzy przeżywają lęk o swoje zdrowie i życie. W związku z powyższym zapraszamy przedstawicieli poszczególnych rodzin do wspólnego spotkania i modlitwy w naszym kościele aby następnie niejako zanieść to błogosławieństwo oraz treści przekazane podczas spotkania do swoich rodzin i domów. Chcielibyśmy abyście Państwo w imieniu Kościoła pobłogosławili swoje domy i swych najbliższych, pomodlili się razem z nimi by dziękować Panu Bogu za miniony rok i prosić o Boże błogosławieństwo oraz potrzebne łaski na następne miesiące. Jako duszpasterze chcielibyśmy również aby była to okazja do przypomnienia sobie, że na każdym z nas ciąży ważna misja budowania Kościoła domowego jaki stanowi rodzina. W tym tygodniu zapraszamy mieszkańców następujących ulic:
  25.01 (poniedziałek) godz. 18: Trentowskiego, Świętochowskiego, Łąkowa, Bolesława Prusa z blokiem, Poważe, Opłotki, Nadrzeczna, Zielona, Makowa, Chabrowa i Wrzosowa
  26.01 (wtorek) godz. 18: Al. Kościuszki, 11 Listopada, Konstytucji 3 Maja, Niemcewicza, Komisji Edukacji Narodowej, Wojska Polskiego, Staszica, Piramowicza i Kołłątaja
  27.01 (środa) godz. 18: Browarna z ulicami bocznymi i blokami, Pastewnik, Kanałowa, Farna i Laskowskiego
  28.01 (czwartek) godz. 18: Stodolna z blokami i Siedlecka z blokami
  29.01 (piątek): godz. 18: os. Chącińskiego od nr 1 do nr 6,
  30.01 (sobota) godz. 18: os. Chącińskiego od nr 7 do nr 16 oraz ul. Kościelna z blokami
 1. Dziękujmy za ofiary kolędowe, w tym tygodniu na łączną kwotę – 20,150 zł
 2. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: Iwona Dzitkowska i Zofia Niedziółka
 3. W tym tygodniu patronują nam:
  – w poniedziałek 25 stycznia – św. Paweł, apostoł, świętujemy jego nawrócenie;
  – we wtorek 26 stycznia – święci biskupi Tymoteusz i Tytus, najbliżsi współpracownicy św. Pawła Apostoła;
  – w czwartek 28 stycznia – św. Tomasz z Akwinu (1225-1274), prezbiter i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych filozofów i teologów w dziejach kultury europejskiej.

Druga niedziela zwykła 17.01.2021

 1. W poniedziałek rozpoczął się okres zwykły w liturgii Kościoła. Chrystus wzywa nas, abyśmy przez realizację powołania, wypełnianie codziennych obowiązków dawali o Nim świadectwo, żeby inni także mogli Go odnaleźć. Przeżywamy dziś Dzień Judaizmu, dlatego modlimy się szczególnie za jego wyznawców. Jan Paweł powiedział do Żydów w rzymskiej synagodze: „Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i w pewien sposób, można by powiedzieć, naszymi starszymi braćmi”. Pamiętajmy, że w narodzie żydowskim narodził się nasz Mesjasz Pan.
 2. Jutro rozpocznie się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”. Pan Jezus dał nam przykład modlitwy, abyśmy byli jedno. Niech ten czas będzie dla nas okazją do modlitwy i refleksji nad tym, czy wykorzystujemy wszystkie dary i umiejętności, żebyśmy byli znakiem jedności w dzisiejszym świecie.
 3. S. Iwona (nasza szarytka) zaprasza do wstępowania w szeregi Róży Różańcowej. Róża różańcowa jest modlitewną wspólnotą 20 osób, z których każda codziennie modli się jedną dziesiątką różańca według przydzielonej tajemnicy – w ten sposób codziennie odmawiany jest cały różaniec. Istotne jest to, że wszyscy członkowie róży modlą się w tej samej intencji, zmienianej co miesiąc. Spotkanie dzisiaj po Mszy Św. o godz. 12.00 w kaplicy o. Pio
 4. Msza św. Kręgów Maryjnych w poniedziałek o godz. 18.
 5. W czwartek będziemy obchodzili Dzień Babci, a następnego dnia Dzień Dziadka. Pamiętajmy o kochanych babciach i dziadkach. Oni zawsze mają dla nas czas, okazują nam miłość i modlą się za nas. Niech nasza pamięć, dobre słowa, modlitwa, przyjęta w ich intencji Komunia Święta będą wyrazem naszej szczególnej miłości.
 6. W piątek nowenna do Św. Jana Pawła II.
 7. W sobotę wspomnienie Bł. Męczenników z Pratulina. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. Również w sobotę o godz. 18 zapraszamy na Mszę św. czcicieli
  św. o. Pio.
 8. Drodzy Parafianie. Pandemia pokrzyżowała nasze plany dotyczące wizyty duszpasterskiej w Państwa domach. Wieloletnią tradycją było to, że kapłan w imieniu Kościoła przynosił błogosławieństwo od Nowonarodzonego Jezusa do naszych rodzin. W obecnym roku niestety kolęda w naszej parafii, tak jak w wielu innych, nie będzie się mogła odbyć w dotychczasowej formie. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa naszych Parafian i szacunkiem wobec tych, którzy przeżywają lęk o swoje zdrowie i życie. W związku z powyższym zapraszamy przedstawicieli poszczególnych rodzin do wspólnego spotkania i modlitwy w naszym kościele aby następnie niejako zanieść to błogosławieństwo oraz treści przekazane podczas spotkania do swoich rodzin i domów. Chcielibyśmy abyście Państwo w imieniu Kościoła pobłogosławili swoje domy i swych najbliższych, pomodlili się razem z nimi by dziękować Panu Bogu za miniony rok i prosić o Boże błogosławieństwo oraz potrzebne łaski na następne miesiące. Jako duszpasterze chcielibyśmy również aby była to okazja do przypomnienia sobie, że na każdym z nas ciąży ważna misja budowania Kościoła domowego jaki stanowi rodzina.

  Plan spotkania będzie wyglądał następująco:
  -Jeden reprezentant rodziny przybywa na Mszę św. w wyznaczonym terminie.
  -Przynosimy ze sobą jakieś naczynie z wodą, która w odpowiednim momencie liturgii zostanie pobłogosławiona-Po Mszy św. nastąpi modlitwa rozesłania a przedstawiciele rodzin zostaną upoważnieni do zaniesienia Bożego błogosławieństwa dla swoich najbliższych.
  Przy wyjściu ze świątyni otrzymamy folder kolędowy, w którym umieszczony został tekst modlitwy.
  -W domu, w dogodnym dla wszystkich czasie, spotkają się wszyscy domownicy. Ważne by zarezerwować ku temu dłuższą chwilę, przygotować stół tak jak do kolędy w tradycyjnej formie (krzyż, świece, kropidło i woda święcona). Przedstawiciel rodziny rozpoczyna spotkanie śpiewem jakiejś kolędy, następnie odbywa się modlitwa dziękczynno – błagalna w dowolnej formie (pacierz, różaniec, koronka do Bożego miłosierdzia, litania). Po modlitwie gospodarz kropi mieszkanie i domowników wodą święconą. Ważnym elementem spotkania niech będzie rozmowa o wierze jak też problemach rodzinnych.
  W czasie Mszy św. będziemy mogli złożyć ofiarę na potrzeby parafii. Nie chcemy ofiar wymuszonych ani też takich, które będą opatrzone złośliwym komentarzem. Niech to będzie szczere wsparcie różnorakich potrzeb naszej parafii.
  Rodziny, dla których wyznaczony termin nie jest dogodny zapraszamy w dowolnie wybranym przez siebie dniu. 

  Terminy spotkań:
  19.01 (wtorek) godz. 18: Turze Rogi, Zapowiednik, Zacisze i Wójtostwo20.01 (środa) godz. 18: Ławki, Gołaszyn i Trzaskoniec

  21.01 (czwartek) godz. 18: Biardy, bloki ul. Międzyrzecka 15 a, 15 b, 58 i 60 oraz domy jednorodzinne, ul. Staropijarska z blokiem, Nowopijarska z blokami, Wyszyńskiego i Piłsudskiego z blokami.

  22.01 (piątek) godz. 18: Warszawska z blokiem, Stawki, Dmocha z blokami, Zimna Woda i Leśna.

  23.01 (sobota) godz. 17: ul. Wiatraki, Armii Krajowej, Kazimierza Wielkiego, Królowej Jadwigi, Jagiellończyka, Czwartaków, Sobieskiego, Zygmunta Starego i Batorego.

  23.01 (sobota) godz. 18: ul. Mieszka I, Chrobrego, Batalionów Chłopskich, Sikorskiego, Ławecka, Konwiktorska, Czerwonego Krzyża, Spółdzielcza, Zdanowskiego, Szopena i Kozia.
  Za kilka dni podamy kolejne terminy.

9. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli: śp. Małgorzata Siemionek, Jan Cegiełko, Wanda Kalczewska-Gomoła

10. W tym tygodniu patronują nam:

– we wtorek 19 stycznia – św. Józef Sebastian Pelczar (1842-1924), biskup, założyciel Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, wzór gorliwości apostolskiej i modlitwy;

– w środę 21 stycznia – św. Agnieszka (†305), dziewica i męczennica, poniosła śmierć męczeńską podczas prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Dioklecjana.

 

DRUGA NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM 3 stycznia 2021

 1. W pierwszą niedzielę nowego roku pragniemy powierzyć Chrystusowi ten nowy czas. Jeszcze w klimacie Bożego Narodzenia dostrzegamy Jezusa, który przychodzi aby nas odkupić, by nadać sens naszym dniom, by ukazać perspektywę wieczności, do której jesteśmy zaproszeni. W każdej Eucharystii odkrywamy na nowo miłość Boga, który staje się dla każdego z nas „wiatykiem” czyli pokarmem na drogę.
 2. Dziękujemy ks. dk. Kacprowi Osakowi za posługę w naszej parafii w czasie praktyki duszpasterskiej. I już z radością zapraszamy i czekamy na praktykę w Wielkim Poście.
 3. W środę 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego. Msze Święte z poświęceniem kadzidła i kredy według porządku niedzielnego. Nowenna za wstawiennictwem Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 16.45
 4. W związku z uroczystością Objawienia Pańskiego Pan Kościelny pragnie ofiarować wszystkim wiernym kredę i kadzidło oraz obrazek z błogosławieństwem. Złożone ofiary będą podziękowaniem za jego służbę w parafii. Za wszystkie ofiary Pan Kościelny składa serdeczne „Bóg zapłać”.
 5. W ostatnim roku było dużo trudnych doświadczeń, wielu z nas utraciło swoich najbliższych, których Bóg powołał do wieczności. Zapraszamy rodziny, które pożegnały w ostatnim roku swoich bliskich na 6 stycznia 2021 roku o godzinie 11.45 do naszej Kolegiaty na nabożeństwo za zmarłych, którzy odeszli 2020 połączone ze Mszą Św. w ich intencji. Bardzo proszę, aby wypisać swoich zmarłych na małych karteczkach, które złożymy przy żłóbku Bożej Dzieciny.
 6. 6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego z wiadomych względów nie może się odbyć Orszak Trzech Króli w formie tradycyjnego przemarszu ulicami naszego miasta.  Dlatego w tym dniu w naszej Kolegiacie po Mszy Świętej o godzinie 12.00 zapraszamy na wspólne Orszakowe kolędowanie przed Najświętszym Sakramentem. Za pomocą transmisji on-line na stronie internetowej naszej parafii będzie można również przeżyć ten czas z perspektywy swojego domu.
 7. 7 stycznia pierwszy czwartek miesiąca. O godz. 17.45 będziemy się modlić przed Najświętszym Sakramentem o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Takich będziemy mieli kapłanów, jakich wymodlimy.
 8. W piątek (1.01) przeżywaliśmy zawierzenie naszego życia Panu Jezusowi przez Maryję. Ks. Proboszcz podczas homilii wspomniał, że byłoby dobrze gdyby powstała np. nowa Roża jako owoc 33-dniowych rekolekcji i pomoc w kroczeniu drogą Maryjną do Jezusa. Dlatego s. Iwona (nasza Szarytka) po uczestniczeniu w tych rekolekcjach i po otrzymaniu pozwolenia od ks. Proboszcza pragnie zaprosić osoby, które nie należą dotąd do żadnej Róży Różańcowej lub innej grupy modlitewnej – a chciałyby podjąć trud pracy wewnętrznej nad sobą i wypełniać podjęte zobowiązania – do codziennej modlitwy jedną dziesiątką różańca. Spotkanie organizacyjne w przyszłą niedzielę (10.01) po Mszy Św. o godz. 10.30 w kaplicy św. o.Pio.
 9. Dziękujemy za ofiary na potrzeby parafialne – trzy ofiary po 500 zł i 100 zł. Dziękujemy za ofiary ”kolędowe” złożone w tym tygodniu na łączną kwotę – 1570 zł.
 10. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: Barbara Tryboń, Halina Krześniak, Zdzisław Oleśkiewicz